Kujawiak

Kujawiak

Jest tańcem spokojnym w metrum 3/4. Polega na chodzie w rytmie ćwierćnut na lekko ugiętych nogach. Nastrojowa, liryczna melodia nadaje mu zalotny charakter. Kroki taneczne oparte są głównie na łagodnym chodzie i obrotach, jedynie muzyczne akcenty na koniec frazy podkreślane są przez mocniejsze przytupywania.

Taniec Lubelski

Taniec Lubelski

Lubelskie tańce ludowe są bardzo różnorodne. Nie są może technicznie skomplikowane, odznaczają się prostotą ruchów, lecz rysunek tańca jest różnorodny.

Mazur

Mazur

Polski taniec narodowy w żywym tempie i metrum 3/4 lub 3/8.Nazwa tańca pochodzi od regionu Mazowsze, w którym od dawna na wsi tańczono na wiejskich zabawach mazurki. Taniec ten łączy podobieństwo z mazurkiem i oberkiem (w szybszym tempie) i kujawiakiem (powolnym).

Oberek Narodowy

Oberek Narodowy

Polski taniec ludowy, o żywym tempie i skocznej melodii w rytmie nieparzystym; popularny na wsi w wielu regionach Polski, szczególnie lubiany na Mazowszu i Radomszczyźnie.

Polonez

Polonez

Pierwowzorem poloneza był taniec pieszy pochodzenia ludowego, tańczony najpierw wśród ludu, znany w swym pierwowzorze - chmielowym z drugiej połowy XVI i początku XVII wieku, z czasem przyjął się na dworach magnackich.

Tańce Góralskie

Tańce Góralskie

Zbiorcza nazwa kilku kroków i tańców ludowych od wieków wykonywanych na Podhalu. Taniec góralski dzieli się na : zbójnicki, solowy, juhaski, dwójki i czwórki.

Tańce Kaszubskie

Tańce Kaszubskie

Tańce rozpowszechnione na obszarze występowania grupy etnicznej Kaszubów. Ilustrują pracę, obyczaj, zabawę..

Tańce Krakowskie

Tańce Krakowskie

Żywe, polskie tańce ludowe z okolic Krakowa, zaliczane do polskich tańców narodowych, w metrum 2/4 i w charakterystycznym, synkopowanym rytmie.

Tańce Rzeszowskie

Tańce Rzeszowskie

Tańce regionu rzeszowskiego charakteryzuje żywiołowość, dynamika, żywe tempo. Cechą, która występuje znacznie wyraźniej niż w innych regionach Polski jest dowolność w doborze i kolejności ustalonych elementów ruchowych.

Tańce Wielkopolskie

Tańce Wielkopolskie

Tańce wielkopolskie odznaczają się rzadko spotykaną w innych regionach kraju dostojnością i powagą. Cechowała je duża różnorodność form a także zróżnicowanie w ramach regionu.

Tańce Śląskie

Tańce Śląskie

Tańce ludowe na Opolszczyźnie są przeważnie w rytmie poloneza, mazurka i krakowiaka.

Wyślij e-mail

                                                                                                                                                       

email

temat

treść

Dziękujemy za wiadomość.